25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ingres w Białymstoku

Ocena: 0
2196

Zawołanie „Aby była głoszona Ewangelia” będzie wytyczać moje drogi działania – zapowiedział abp Tadeusz Wojda SAC, nowy metropolita białostocki. W wigilię uroczystości Trójcy Przenajświętszej przyjął on święcenia biskupie i odbył ingres do archikatedry w Białymstoku.

Abp Edward Ozorowski przekazuje pastorał swojemu następcy. Fot. BP KEP

Uroczystość zgromadziła ponad 30 biskupów i 350 księży. Byli wśród nich: główny konsekrator kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, w której od 27 lat pracował abp Wojda, a także abp Edward Ozorowski, dotychczasowy metropolita białostocki, oraz abp Henryk Hoser SAC, współbrat zakonny nowego metropolity i wieloletni jego współpracownik na polu misyjnym. Z Watykanu przyjechało około 30 duchownych, wśród nich abp Protase Rugambwa, sekretarz Kongregacji Ewangelizacji Narodów. Wśród koncelebrujących biskupów był sędziwy kard. Henryk Gulbinowicz, który w latach 1970-76 był biskupem w Białymstoku, oraz abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz papieski w Polsce.

Homilię wygłosił kard. Filoni, który zwrócił uwagę, że każdy biskup jest biskupem dla całego Kościoła, a nie tylko powierzonej mu diecezji. Podkreślił, że biskup powinien być człowiekiem modlitwy i ma się ciągle wpatrywać w Jezusa Chrystusa. – Nie zniechęcaj się trudnościami. Mocą Twojej posługi niech będzie sam Chrystus, który cię powołuje i konsekruje – podkreślał kard. Filoni.

Papieską bullę nominacyjna odczytał bp Henryk Ciereszko. Po Litanii do wszystkich świętych odbył się obrzęd święceń biskupich, na który złożyła się modlitwa konsekracyjna, wręczenie nowemu biskupowi księgi Ewangelii, nałożenie pierścienia i mitry oraz wręczenie pastorału, którego używał arcybiskup wileński Romuald Jałbrzykowski, w 1945 r. wygnaniec z Wilna do Białegostoku. Święcenia zakończył pocałunek pokoju, który przekazali wszyscy obecni biskupi katoliccy oraz arcybiskup Jakub, prawosławny ordynariusz białostocko-gdański. Następnie homagium nowemu arcybiskupowi białostockiemu, który po raz pierwszy zasiadł na katedrze biskupiej, złożyli przedstawiciele wszystkich stanów.

Idź ze spokojem. Tam ludzie są dobrzy,
przyjmą cię z radością – powiedział papież Franciszek

Po Komunii Świętej, w czasie śpiewu Te Deum laudamus, abp Wojda w towarzystwie współkonsekratorów przeszedł przez środek katedry, udzielając pierwszego pasterskiego błogosławieństwa. Następnie abp Edward Ozorowski, dotychczasowy metropolita białostocki przypomniał o tradycjach wileńskich, które kontynuuje archidiecezja białostocka. W imieniu pallotynów z których wspólnoty wywodzi się abp Wojda, przemawiał ks. Józef Lasek, wikariusz generalny Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, który życzył swemu współbratu gorliwości i świętości na wzór św. Wincentego Pallottiego.

Po życzeniach złożonych przez przedstawicieli rodzin, sióstr zakonnych i miejscowego duchowieństwa abp Jakub zwrócił uwagę, że Białostocczyzna jest regionem, w którym Ewangelia jest głoszona w dwóch tradycjach – wschodniej i zachodniej. Apelował o wspólne działanie katolików i prawosławnych na rzecz wiary i chrześcijańskich wartości. – Patrząc z perspektywy kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat, widać, że idziemy w tym kierunku. Mamy coraz więcej wspólnych inicjatyw na rzecz wychowania dzieci i edukacji naszych wiernych. Przedstawiciele naszych Kościołów nie mijają się jedynie, ale podejmują wspólne działania – podkreślał abp Jakub, który przekazał abp. Wojdzie ikonę Matki Bożej.

Na zakończenie uroczystości słowa podziękowania do jej uczestników skierował nowy metropolita. – Głoszenie Ewangelii jest wciąż potrzebne, jak deszcz dla ziemi, bez którego nic nie może wzrastać. Podobnie bez Ewangelii nie może wzrastać wiara – podkreślał abp Wojda. Przywołał też słowa, które usłyszał tuż po nominacji od papieża Franciszka: „Idź ze spokojem. Tam ludzie są dobrzy, przyjmą cię z radością”. Zostały one nagrodzone przez zgromadzonych w katedrze burzą oklasków. Abp Wojda przyznał, że od pierwszej chwili jego pobytu na ziemi białostockiej przekonał się, że słowa te są prawdziwe, a tutejszy lud ma wielkie serce i pragnie przyjąć swego pasterza.

Odpowiadając na życzenia prawosławnego arcybiskupa Jakuba, zadeklarował: – Jesteśmy dwoma bratnimi Kościołami, chyba najbliżej jeden drugiego. Ta prawda wytycza nam wspólna drogę, którą kroczyliśmy i powinniśmy iść dalej. To co zostało wypracowane, będzie dalej kontynuowane.

Na ręce nowego metropolity białostockiego listy gratulacyjne odczytane podczas ingresu przesłali prezydent Andrzej Duda i abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter