24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gruzja: patriarcha Eliasz II ochrzcił 610 dzieci

Ocena: 0
2408
W Niedzielę Chrztu Pańskiego, obchodzoną przez część chrześcijan wschodnich 19 stycznia, katolikos-patriarcha Gruzji Eliasz II ochrzcił 610 dzieci. Uroczystość odbyła się w soborze katedralnym Trójcy Świętej w Tbilisi.
20140120 22:03
kg (KAI/B-I) / Tbilisi, Batumi
fot. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE
  
Był to kolejny, 34. masowy chrzest od sześciu lat, gdy Eliasz II rozpoczął taką praktykę. W 2007 r. zapowiedział on, że w uroczystość Chrztu Pańskiego – 19 stycznia kolejnego roku będzie osobiście chrzcił trzecie i następne dziecko rodzin wielodzietnych, pozostających w kościelnym związku małżeńskim. Pierwszy tego rodzaju obrzęd odbył się 19 stycznia 2008 r. i – łącznie z wczorajszą uroczystością – liczba niemowląt ochrzczonych przez patriarchę wynosi 19 136.

Chrzty odbywają się przede wszystkim 19 stycznia kolejnego roku, ale zdarza się, głównie wtedy, gdy napłynie wyjątkowo dużo zgłoszeń, że następuje to również w innych okresach roku kościelnego, np. poprzedni masowy chrzest odbył się 19 grudnia ub.r.

Inicjatywa ta, mająca na celu zwiększenie przyrostu naturalnego w Gruzji i wspieranie rodzin wielodzietnych w tym kraju, spotkała się niedawno z ostrą krytyką ze strony historyka Kościoła prof. Nugzara Papuaszwilego. Zarzucił on patriarsze i jego otoczeniu, że nie myślą o dalszych losach chrzczonych obecnie dzieci. Przypomniał, że – zgodnie z prastarą tradycją i kanonami kościelnymi – między osobami ochrzczonymi przez tego samego chrzciciela (w tym wypadku patriarchę) zachodzi pokrewieństwo duchowe, uniemożliwiające w przyszłości zawarcie przez te osoby ślubu kościelnego. Przy tym zakaz ten sięga aż do siódmego pokolenia – dodał profesor.

Powołał się na kanon 53. Soboru in Trullo w Konstantynopolu (691 r.) i na pisma wielu ojców Kościoła, które jednoznacznie wskazują, że pokrewieństwo duchowe, powstające między osobami ochrzczonymi przez tego samego kapłana, jest ważniejsze, silniejsze i trwalsze od cielesnego. Wynika ono z faktu, że chrzciciel i „chrześniak” są uważani za spokrewnionych przez wodę chrztu, a zatem również wszyscy inni ochrzczeni przez niego stają się krewnymi między sobą. – I może się zdarzyć, że za 18-20 lat dwoje młodych ludzi dopiero przed ołtarzem dowie się, że z kościelnego punktu widzenia nie mogą się pobrać – ostrzegł gruziński historyk Kościoła.

Z kolei w Batumi nad Morzem Czarnym w wigilię święta Chrztu Pańskiego metropolita batumski i lazyjski oraz północnoamerykański i kanadyjski Dymitr poświęcił i pobłogosławił wody morskie. Towarzyszyło temu masowe nurkowanie kilkuset osób w zimowym morzu.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter