16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Droga krzyżowa w Łagiewnikach

Ocena: 0
5649
Każdy, kto wchodzi do bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, zauważa, że w świątyni brakuje stacji drogi krzyżowej. Zawisną one w kościele przed Świętem Miłosierdzia w 2016 roku.
– Chcemy, by młodzież, która przybędzie do nas na Światowe Dni Młodzieży, zastała już w świątyni gotową drogę krzyżową – mówi ks. dr Franciszek Ślusarczyk, rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

W minionych latach, oprócz wyposażania głównej świątyni, udało się także przygotować wystrój pięciu kaplic dolnych, kaplicy Wieczystej Adoracji oraz oddać do użytku aulę św. Jana Pawła II. Teraz przyszedł czas na drogę krzyżową. – Będzie ona wymownym znakiem wdzięczności wobec Miłosiernego Boga, który w tajemnicy krzyża objawił nam swoją miłość bezgraniczną – zaznacza ks. Ślusarczyk.

Przed laty w czasie konsekracji bazyliki Jan Paweł II powiedział: „Krzyż bowiem stanowi najgłębsze pochylenie się Bóstwa nad człowiekiem [...]. Krzyż stanowi jakby dotknięcie odwieczną miłością najboleśniejszych ran ziemskiej egzystencji człowieka – jak napisałem w Dives in misericordia (n. 8). Tę prawdę będzie stale nam przypominał kamień węgielny tej świątyni, który został wzięty z góry Kalwarii – niejako spod krzyża, na którym Jezus Chrystus pokonał grzech i śmierć” (17 sierpnia 2002).

Tę prawdę o Bożej miłości do każdego z nas będą nam przypominać kolejne stacje drogi krzyżowej. – Mamy bowiem świadomość, że jak Jezus na swojej krzyżowej drodze potrzebował dyskretnej pomocy Szymona, Weroniki i współcierpiącej Matki, tak na naszej krzyżowej drodze nie powinno nigdy zabraknąć Jezusa oraz Jego miłosiernej Matki – mówi rektor.

Fundacja Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zbiera fundusze na stacje drogi krzyżowej. Każdy z nas może stać się Weroniką i Szymonem, którzy staną pod krzyżem i pomogą w tym dziele czy to poprzez ofiarowane w tej intencji cierpienia, swoje modlitwy czy dary pieniężne. Wielu już to uczyniło. W ich intencji w każdy piątek odprawiana jest w bazylice Msza Święta. Kapłani polecają Panu Bogu wszystkich darczyńców każdego dnia, zwłaszcza w Godzinie Miłosierdzia, wypraszając potrzebne łaski dla ludzi dobrej woli i szlachetnych serc.

XXXI Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie w dniach 26-31 lipca 2016. – Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie oraz Sanktuarium św. Jana Pawła II to miejsca, gdzie zapewne chciałby przybyć każdy uczestnik ŚDM. Postanowiliśmy więc, że każdy młody, który zgłosi swój udział w ŚDM, będzie miał taką możliwość w ramach „katechezy w drodze” – wyjaśnia ks. Grzegorz Suchodolski, który stanął na czele sekretariatu generalnego. Wzorem będą ŚDM w Rzymie, gdzie każdy z uczestników spotkania mógł choć chwilę przebywać w Bazylice św. Piotra.

– Zakładamy, że każdego dnia Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Sanktuarium św. Jana Pawła II odwiedzać będzie ok. 150-200 tysięcy młodych. Przygotowujemy tam także możliwość spowiedzi świętej. Chcemy, aby w konfesjonałach czekało około dwustu kapłanów różnych języków – wyjaśnia ks. Suchodolski. Nad przygotowaniem pielgrzymki młodych do Łagiewnik czuwa już specjalna grupa pod przewodnictwem ks. Aleksandra Wójtowicza.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia należy do trzydziestu największych miejsc pielgrzymkowych w świecie. Przybywają tu pątnicy ze wszystkich kontynentów. Po kanonizacji św. siostry Faustyny wybudowana została nowa świątynia. Jan Paweł II w czasie nawiedzenia łagiewnickiego sanktuarium 7 czerwca 1997 roku poświęcił kamień z Golgoty jako kamień węgielny pod budowę kościoła. W czasie ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny 17 sierpnia 2002 roku Jan Paweł II poświęcił nową świątynię i w niej zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu. Od 6 marca 2003 roku przysługuje jej tytuł bazyliki mniejszej.


Każdego też dnia – za wzorem św. Jana Pawła II, jego słowami – pielgrzymi zawierzają świat Bożemu Miłosierdziu:

Boże, Ojcze miłosierny,
który objawiłeś swoją miłość
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu,
Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka.
Pochyl się nad nami grzesznymi,
ulecz naszą słabość,
przezwycięż wszelkie zło,
pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi
doświadczyć Twojego miłosierdzia,
aby w Tobie, trójjedyny Boże,
zawsze odnajdywali źródło nadziei.
Ojcze przedwieczny,
dla bolesnej męki
i zmartwychwstania Twojego Syna,
miej miłosierdzie dla nas
i całego świata!


Ofiary na drogę krzyżową można wpłacać na konto:

PEKAO SA

Konto PLN

72 1240 4432 1111 0000 4737 4672

Konto USD

83 1240 4432 1787 0000 4722 3983

Konto EURO

43 1240 4432 1978 0000 4738 0732

Materiał przygotowany przez Fundację Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
Idziemy nr 21 (504), 24 maja 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter