28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Członkowie polskich ruchów kościelnych coraz aktywniejsi w działalności misyjnej

Ocena: 0
3280
Doświadczenie misyjne wnosi nową, ożywczą jakość do działalności polskich ruchów kościelnych – do takiego wniosku doszli uczestnicy panelu dyskusyjnego" Misyjność w ruchach i stowarzyszeniach kościelnych. Członkowie podmiotem ewangelizacji, animacji i współpracy misyjnej".
2015-06-12 22:13
xjl, uk / Warszawa (KAI), mz
fot., mat. Razem.tv
 
Spotkanie odbyło się w ramach rozpoczętego dziś w Warszawie IV Krajowego Kongresu Misyjnego.

Uczestnikami dyskusji byli przedstawiciele Diakoni Misyjnej Ruchu Światło-Życie, Drogi Neokatechumenalnej, Maitri – Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata, Focolare oraz Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego. Dyskusję poprowadził ks. Jerzy Limanówka, pallotyn.

Punktem wyjścia do rozmowy było pytanie o rolę misjonarza świeckiego w posłudze kapłanów i sióstr zakonnych pracujących placówkach. Jak podkreśliła Teresa Pudłowska z Ruchu Focolari, która spędziła w sumie kilkanaście lat w Rosji i Izraelu, misjonarz świecki wspiera pracę osób konsekrowanych codziennym świadectwem życia wśród swoich współpracowników, dzieci w szkole czy sąsiadów.

Stanisław Nowak, będący od 30 lat na Drodze Neokatechumenalnej, wskazał na niezastąpioną obecność dzieci z rodzin misjonarskich, które jako pierwsze niosą swoim rówieśnikom Dobrą Nowinę o Chrystusie i przygotowują grunt pod ewangelizację dorosłych.

Paneliści podjęli także problem owocności wyjazdów misyjnych na gruncie polskim. Zdaniem Mireli Knopki ze Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego i Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosko, wyjazd na misje wymaga pozostawienia dotychczasowego życia i poddania się woli Pana Boga – często trzeba zostawić rodzinę, swoje plany.

– Przyjeżdżając na placówkę nie miałam już swojego bagażu, bo się gdzieś zagubił i przez miesiąc nie miałam niczego. Tak jak przyjechałam w jednej sukience, tak już w niej zostałam. I mogłam być jak te dzieci, które nie mają niczego. To mnie nauczyło doceniać to co mam. Tu na miejscu bardzo gorąco modlę się za osoby, które poznałam na misjach, staram się dawać świadectwo i zachęcać do misji. Wiem, że niewiele potrzebuję, nie muszę gromadzić. Teraz, po powrocie czuję smak dawania siebie – wyznała misjonarka.

Także Konrad Czernichowski, reprezentujący Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI podkreślił, że udział w wyjazdach misyjnych zmienia wiarę i sposób życia misjonarza także po powrocie. Przedstawiciel Ruchu Światło-Życie, Michał Biegała zaznaczył, że od czasu wyjazdu pierwszej wolontariuszki z oazy, polska diakonia misyjna zaczęła rozrastać się dzięki entuzjazmowi i świadectwu kolejnych osób powracających z placówek.

Dyskusja zgromadziła kilkadziesiąt osób, zakonnych i świeckich, związanych z szeroko pojętymi misjami. Obecny był m.in. ordynariusz kielecki bp Jan Piotrowski, wieloletni misjonarz i b. dyrektor krajowych Papieskich Dzieł Misyjnych. Jego zdaniem istotą powołania wszystkich członków Kościoła jest głoszenie Ewangelii. Wynika to ze zobowiązań chrzcielnych.

Powołując się na słowa św. Jana Pawła II z encykliki Redemptoris missio, bp Piotrowski podkreślił, że na mocy Chrztu świętego wszyscy jesteśmy misjonarzami i właśnie to nam daje potencjał misyjny. – Misyjność to życie Kościoła, świadectwo wiary. Misje nie są sprawą specjalistów, żywy człowiek jest chwałą Boga – dodał.



Krajowy Kongres Misyjny będzie trwał do niedzieli. Organizatorem jest Komisja Episkopatu Polski ds. Misji oraz Papieskie Dzieła Misyjne.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter