19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Guzdek: Miłosierdzie drogą nowej ewangelizacji

Ocena: 0
1120
– Miłosierdzie jest jedną z najskuteczniejszych dróg nowej ewangelizacji – podkreślił bp Józef Guzdek. Uroczysta Msza święta w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie zwieńczyła obchody 25-lecia Caritas Polska.
2015-10-10 22:34
mag / Warszawa (KAI), mz
 
Liturgii koncelebrowanej przez wszystkich byłych dyrektorów diecezjalnych Caritas przewodniczył biskup polowy WP Józef Guzek.

Przywołując w homilii postać biblijnego młodzieńca, który szukał doskonałości, bp Guzdek podkreślił, że sprawdzianem autentycznej religijności jest radość. Pojawia się ona wówczas, gdy człowiek potrafi przejść od kategorii powinności do kategorii miłości.

Zwrócił uwagę, że wśród tych, którzy zrozumieli tę prawdę są pracownicy i wolontariusze Caritas Polska. – Warto dostrzec i podziękować im za radość w ich sercach i uśmiech na twarzach. Oni bowiem przekonali się osobiście, że więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu – zauważył bp Guzdek.

Dodał, że obca jest im postawa ewangelicznego młodzieńca, który choć był człowiekiem religijnym i uczciwym ale zamkniętym w sobie. On pragnął bowiem, aby Bóg był na jego usługach, błogosławiąc mu za przestrzeganie przykazań. Tymczasem Stwórca potrzebuje naszej pomocy, aby dzięki pracy charytatywnej świat stawał się lepszy, a ludzie otwierali się na Boga – podkreślił biskup polowy.

Przypomniał, że Caritas Polska w ciągu ćwierć wieku swojego istnienia rozwinęła działalność w 44 diecezjach naszego kraju, świadcząc pomoc najbardziej potrzebującym. Prowadzi obecnie ok. 900 ośrodków wielorakiej pomocy, zaś jej działalność wspomaga ponad 100 tys. wolontariuszy.

Bp Guzdek zwrócił też uwagę na duchowy wymiar świadczenia pomocy materialnej. – Wielu ludzi dotkniętych biedą i nieszczęściem zwątpiło w dobroć Boga, posuwając się nawet do bluźnienia przeciwko Niemu. Dopiero okazanie im pomocy w duchu chrześcijańskiej miłości i miłosierdzia ponownie otwarło ich na łaskę wiarę. Pomoc charytatywna jest więc udziałem w dziele nowej ewangelizacji – podkreślił kaznodzieja. Dodał, że często trzeba najpierw dać chleb, by potem głosić Słowo Boże. – Często trzeba uratować człowieka w biedzie i pomóc mu by przygotować go na działanie Bożej łaski – tłumaczył.

– Trzeba miłości miłosiernej żeby ludzie po latach pamiętali nasze imię i by po latach, chociaż my już nie pamiętamy tego czynu, przyszli i powiedzieli: "Bardzo dziękuję, bo to uratowało moją nadzieję, wiarę, a może i moje życie" – zauważył kaznodzieja, zachęcając do otwartości na drugiego człowieka.

Na zakończenie Mszy św. byli dyrektorzy diecezjalnych Caritas zostali uhonorowani specjalnymi medalami. Na jednej stronie medalu widnieje kopia mozaiki przedstawiającej Chrystusa jako Dobrego Pasterza z drugiej zaś logo Caritas Polska ze słowami „In caritate service” (Służyć w miłości).

Caritas Polska jest obecnie największa kościelną organizacją charytatywną działającą na terenie 44 polskich diecezji. Została reaktywowana przez Konferencję Episkopatu Polski 10 października 1990 r., odwołując się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 r. Od 2004 r. posiada status organizacji pożytku publicznego.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter