29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Biskupi z Polski modlili się w Soborze Mądrości Bożej o pokój na Ukrainie

Ocena: 0
605

Modlitwa o pokój w Soborze Mądrości Bożej i Soborze św. Michała w Kijowie, rozmowy ze zwierzchnikami Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) oraz wizyta w zniszczonych przez rosyjską agresję podkijowskich miejscowościach Irpieniu i Buczy złożyły się na drugi dzień wizyty solidarności delegacji polskich biskupów w Ukrainie.

Fot. Twitter / @StanislawBudzik - od lewej: bp Edward Kawa, abp Stanisław Gądecki, abp Wojciech Polak, abp Stanisław Budzik, ks. Stefan Batruch

Dziś przed południem delegacja polskich biskupów: abp Stanisław Gądecki - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Wojciech Polak -prymas Polski i metropolita lubelski abp Stanisław Budzik modlili się w Soborze Mądrości Bożej, symbolu Rusi Kijowskiej i państwowości ukraińskiej. Jak zauważono, świątynia pokazuje, skąd się bierze duma i siła narodu ukraińskiego, której nie może pokonać agresja ze strony Rosji.

Potem polscy biskupi udali się na spotkanie ze zwierzchnikiem Prawosławnego Kościoła Ukrainy, metropolitą Epifaniuszem, po którym zwiedzili Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach i tam w soborze wspólnie w rycie łacińskim i prawosławnym wspólnie modlili się o pokój w Ukrainie.

PKU jest największym dziś Kościołem prawosławnym w Ukrainie, który trzy lata temu uzyskał od patriarchy konstantynopolitańskiego autokefalię, czyli status niezależnego, odrębnego Kościoła. Główną świątynią Kościoła jest sobór św. Michała Archanioła w Kijowie. Ma 60 biskupów, ponad 4,5 tys. księży, ponad 7 tys. parafii i 120 monasterów, trzy akademie duchowne w Kijowie, Lwowie i Łucku.

Wczesnym popołudniem biskupi odwiedzili zniszczone przez Rosjan podkijowskie miejscowości: Irpień i Buczę.

Odbyły się bardzo udane spotkania i rozmowy z arcybiskupem większym kijowsko-halickim Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i zwierzchnikiem Prawosławnego Kościoła Ukrainy, Epifaniuszem. Obaj byli bardzo wzruszeni przybyciem delegacji najwyższej rangi hierarchów z Polski. Rozmawiano przede wszystkim o aktualnej sytuacji w Ukrainie oraz przyszłej współpracy. Podczas spotkań panowała atmosfera wewnętrznej radości i wzajemnego zrozumienia i woli współpracy. Tragedia wojny spowodowała, że wierni niezależnie od wyznania stali się sobie bardzo bliscy tak z polskiej jak i z ukraińskiej strony. Teraz trzeba to przekuć w konkretną współpracę i działania w wymiarze ekumenicznym, społecznym, kulturowym i ewangelizacyjnym, ale także ekonomicznym. Musimy jeszcze bardziej ze sobą współpracować dla lepszej przyszłości pokoleń i Ukrainy i Polski. I we Lwowie, i Kijowie dało się odczuć, że ukraińskie społeczeństwo otrząsa się z przygnębienia i apatii spowodowanych wydarzeniami wojennymi i jest nastawione na odbudowę i myślenie o przyszłości

– powiedział KAI towarzyszący biskupom ks. mitrat Stefan Batruch, proboszcz wspólnoty Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w Lublinie.

+++++

Jeszcze dzisiaj biskupi odprawią wieczorem Mszę św. w kijowskiej konkatedrze św. Aleksandra. Z kolei wczoraj delegacja polskich biskupów gościła we Lwowie.

„Niniejszym staramy się zapewnić was o naszej modlitwie za Ukrainę. Chcemy być z wami teraz i zawsze” – powiedział abp Wojciech Polak, prymas Polski podczas briefingu prasowego polskiej delegacji w Kurii Archidiecezji Lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Rzymskokatolickiego. Metropolita gnieźnieński podkreślił, że celem ich wizyty na Ukrainie jest okazanie solidarności i jedności ze wszystkimi, którzy cierpią z powodu wojny na Ukrainie spowodowanej rosyjską agresją.

Abp Stanisław Gądecki podziękował za zaproszenie na Ukrainę, które biskupi polscy otrzymali zarówno ze Lwowa, jak i Kijowa, i podkreślił, że wizyta na Ukrainie ma dla nich ogromne znaczenie.

Jeśli przed wojną stosunki ograniczały się do wizyt jednostek i grup, to wraz z wojną sytuacja się zmieniła i wśród narodów europejskich Polacy najbardziej chcą uhonorować Ukrainę i pomóc jej modlitewnie i finansowo

– powiedział przewodniczący KEP.

Abp Stanisław Budzik zaznaczył, że wizyta ta nie jest wycieczką turystyczną, ale wynika z potrzeby wyrażenia solidarności i wsparcia poprzez osobistą obecność.

Ta obecność powinna również pomóc nam zrozumieć, w czym jeszcze polski Kościół katolicki może pomóc Ukrainie

– zapewnił metropolita lubelski.

 

 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter