30 kwietnia
wtorek
Mariana, Donaty, Tamary
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Biskupi na Jasnej Górze

Ocena: 0
1243
Sprawy bioetyczne, w tym krytyczna ocena projektu ustawy o in vitro, kwestie prawne dotyczące aktów apostazji oraz przesłanie na 75. rocznicę wybuchu II wojny – to główne punkty obrad Rady Biskupów Diecezjalnych, które odbyły się 25 sierpnia na Jasnej Górze. Biskupi ordynariusze zadeklarowali, że Kościół w Polsce utworzy wkrótce cztery, a być może nawet pięć, regionalnych centrów ochrony dziecka pokrzywdzonego na skutek przestępstw pedofilii ze strony duchownych.

Biskupi opracowali przesłanie z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zostanie ono ogłoszone 30 sierpnia. Następnego dnia w Gliwicach odbędzie się wspólna modlitwa, którą poprowadzą przewodniczący Episkopatów Polski i Niemiec: abp Stanisław Gądecki i kard. Reinhard Marx.

Podczas obrad abp Henryk Hoser SAC, przewodniczący Zespołu KEP ds. Bioetycznych zaprezentował wstępny projekt dokumentu nt. statusu embrionu ludzkiego oraz dotyczący eksperymentów na ludzkich embrionach. Przedstawił też negatywną ocenę zaproponowanego przez Ministerstwo Zdrowia projektu ustawy o leczeniu niepłodności, który jest – jego zdaniem – najgorszym z projektów ustawy bioetycznej, jakie zostały do tej pory przygotowane. Wyjaśnił, że Ministerstwo Zdrowia, zapowiadając w tytule, że jest to ustawa o leczeniu niepłodności, tak naprawdę ogranicza się tylko do regulacji zasad stosowania technologii in vitro. Czyni to w sposób skrajnie liberalny, nie stosując jakiejkolwiek ochrony życia ludzkiego na etapie embrionalnym. Projekt ten jest niezgodny z Konstytucją RP, która zawiera gwarancje ochrony ludzkiego życia.

Wśród omawianych zagadnień znalazły się również kwestie prawne dotyczące aktu apostazji. Chodzi o osoby domagające się wpisania do ksiąg parafialnych aktu swojego wystąpienia z Kościoła, mimo że nie wypełniły one obowiązujących kościelnych procedur w tym zakresie.

W obradach biskupów uczestniczył abp Jean Benjamin Sleiman OCD, łaciński metropolita Bagdadu, który przedstawił relację o prześladowaniach chrześcijan w jego kraju.

Idziemy nr 35 (467), 31 sierpnia 2014 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 kwietnia

Wtorek, V Tydzień wielkanocny
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 27-31a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter