19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bilet dla Brata

Ocena: 0
3772
Wiele młodych osób ze Wschodu chciałoby uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży, jednak nie ma na to funduszy. Dlatego powstał projekt Bilet dla Brata.
– Inicjatywa powstała w kręgu wolontariuszy i pielgrzymów, którzy uczestniczyli w Światowych Dniach Młodzieży w Rio. Gdy dowiedzieliśmy się, że ŚDM 2016 odbędą się w Krakowie, uświadomiliśmy sobie, że młodzież z państw byłego Związku Sowieckiego będzie chciała przyjechać do Polski, ze względu na bliskie sąsiedztwo. Jednak zdaliśmy sobie sprawę także z tego, że koszty przyjazdu będą tam nie do udźwignięcia. Stąd zrodziła się idea, żeby wesprzeć tych naszych braci – opowiada Anna Salawa, kierownik sekretariatu Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM przy Konferencji Episkopatu Polski.

Pomoc dotyczy młodych osób z trzynastu krajów Europy Wschodniej i Zakaukazia: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Litwy, Mołdawii, Rosji, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Ukrainy i Uzbekistanu.

Jest skierowana do konkretnych, młodych osób z parafii, wspólnot i szkół, które rozpoczęły przygotowania – duchowe i logistyczne – do udziału w ŚDM.

– Grupy zgłaszają się za pomocą maila. Co ważne, będą musiały się zarejestrować, a więc oficjalnie się zgłosić do Komitetu Krakowskiego. Chcemy zobaczyć, czy jest to grupa wiarygodna, dlatego prosimy o przedstawienie się, opis danej wspólnoty. Dzięki temu wiemy, że te osoby chcą rzeczywiście przyjechać na ŚDM, a nie po prostu na wycieczkę do Polski – wyjaśnia Anna Salawa.

Bilet dla Brata wbrew nazwie nie oznacza kupna biletów dla wschodnich pielgrzymów, ale zasponsorowanie pakietu krajowego (koszty noclegów, wyżywienia, przejazdów i ubezpieczenia) oraz dni w diecezjach.

Jak można wesprzeć projekt? Cegiełka na ten cel jest rozwijającą się ofertą pełną niespodzianek. I nawiązuje do bieżących wydarzeń roku kalendarzowego i liturgicznego. Można więc zakupić: grę planszową Campus Mundi, która przybliża historię i najważniejsze elementy ŚDM, ręcznie pisaną ikonę św. Jana Pawła II, film „Cyrenejczycy” opowiadający o młodzieży towarzyszącej krzyżowi Światowych Dni Młodzieży, płytę kanonizacyjną „Miłość mi wszystko wyjaśniła” Roberta Jansona, na której śpiewają znakomici artyści, czy film dokumentalny „Wszystko o człowieku – The Human Experience”.

Można również pomóc przez dokonanie wpłaty na konto. Może być to bilet jednorazowy, bilet rodzinny, bilet okresowy lub bilet jubileuszowy.

– Cieszymy się, że wkrótce ruszy też „adopcja pielgrzymów”, wzorowana na idei Szlachetnej Paczki – a więc możliwość zaopiekowania się konkretną grupą ze Wschodu. Dzięki temu wspólnota z Polski poczuje się odpowiedzialna za tę grupę, z drugiej strony młodzież ze Wschodu będzie mogła przesyłać swoje zdjęcia, filmiki, modlić się za swoich „opiekunów”, nawiązać z nimi kontakt – opowiada Anna Salawa. – Dlatego jeśli jakaś parafia, grupa czy wspólnota chce się zaangażować w przygotowania do ŚDM, a jeszcze nie ma pomysłu, co może zrobić, serdecznie zachęcamy do tej formy pomocy.

Trzeba jeszcze dodać najważniejszy aspekt pomocy: modlitwę. Każdy z nas powinien wesprzeć modlitewnie całe ŚDM i młodzież, która będzie w nich uczestniczyć.

Maria Kozak z parafii Matki Bożej Królowej Aniołów na Bemowie zaznacza, że Parafialne Centrum Światowych Dni Młodzieży powstało już w październiku.

– Przygotowujemy się duchowo, ale też mamy konwersacje z języka angielskiego. Chcemy w czasie ŚDM pomóc grupie pielgrzymów z Mińska. Będzie to 50 młodych osób. Kwota będzie dość spora, bo na każdą osobę potrzeba około 1000 zł. Niedawno po każdej Mszy św. zapoznawaliśmy parafian z tematyką ŚDM, parafianie uzupełniali wstępną deklarację zakwaterowania. Odzew z parafii był dość spory – podkreśla – ale oczywiście akcję będziemy powtarzać.

„Projekt trwa od 13 kwietnia 2014 r. do 30 czerwca 2016 r. To znakomita okazja do włączenia się w przygotowania ŚDM w Polsce, zarówno poprzez wsparcie materialne lub promocyjne, jak też przez udział w proponowanych wydarzeniach duszpasterskich i kulturalnych. To również szansa na promocję własnych działań i pomysłów: lokalnych, które będą mogły zaistnieć na dużą skalę, a także ogólnopolskich i międzynarodowych, które mają szansę trafić do nowych odbiorców” – zachęcają organizatorzy.


***
Numer konta i więcej informacji na stronie: www.biletdlabrata.pl

Ewelina Steczkowska
fot. arch. akcji Bilet dla Brata
Idziemy nr 18 (501), 3 maja 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter