23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Hoser spotkał się z katechetami

Ocena: 0
1419
– Macie być czytelnym znakiem Chrystusa – podkreślił abp Henryk Hoser, zwracając się do katechetów. W związku ze zbliżającym się początkiem nowego roku szkolnego biskup warszawsko-praski spotkał się 29 sierpnia z nauczycielami religii pracującymi na terenie diecezji.
20140829 19:09
mag (KAI) / Warszawa, mz
 
Doroczną odprawę rozpoczęła Msza święta w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na warszawskiej Pradze.

Przywołując w homilii postać św. Jana Chrzciciela, abp Hoser przestrzegł katechetów przed lansowanym przez współczesny świat konformizmem. – Z racji chrztu świętego wszyscy uczestniczymy w misji prorockiej, a zatem powinniśmy z odwagą głosić Bożą prawdę, która dotyczy nas wszystkich i która nas wszystkich obowiązuje. Prawdę, z której nie możemy zrezygnować, nawet jeśli jest niepopularna. Oznacza to niekiedy potrzebę przeciwstawiania się rzeczom i zjawiskom, ale nie ze względu na ducha przekory czy skłonność do konfliktów – tłumaczył kaznodzieja.

Podkreślił jednocześnie potrzebę spójności między tym, co się głosi, a tym, jak się żyje. – Dzisiaj autorytet formalny już nie działa. Nawet osoby najwyżej postawione w hierarchii władzy tracą autorytet formalny, ponieważ z trudem można się dopatrzyć ich autorytetu moralnego. W związku z tym każdy z nas przez postawę wierności i autentyczności zdobywa autorytet moralny tak ważny w nauczaniu prawd, które kształtują młodego człowieka. Powinniśmy zatem być czytelnym znakiem Chrystusa – zaapelował abp Hoser.

Zwrócił jednocześnie uwagę na potrzebę osobistego kontaktu katechety z uczniem. – Nie wystarczy być z grupą czy klasą. Coraz częściej niezbędna jest rozmowa w cztery oczy, w czasie której mamy szansę wejść w prawdziwą relację z młodym człowiekiem, ponieważ zmniejsza się presja otoczenia, która tak często warunkuje jego publiczne zachowanie – zauważył biskup warszawsko-praski. Podkreślił przy tym, że kluczem do serca ucznia jest autentyczna miłość. – Dzięki intuicji dzieci i młodzież są w stanie bardzo szybko rozpoznać, który nauczyciel bądź katecheta ich kocha, a który ich nie cierpi – stwierdził mówca.

W dobie szybkich przemian cywilizacyjnych to nauczyciele powinni być ostoją humanizmu – zaznaczył w swoim wystąpieniu do katechetów mazowiecki kurator oświaty Karol Semik. Przywołał przy tym słowa Wiliama Arthura Warda: „Słaby nauczyciel opowiada, dobry wyjaśnia, bardzo dobry demonstruje, a genialny nauczyciel inspiruje”. – Życzę wszystkim państwu, abyście inspirowali swoich uczniów – powiedział Semik.

Gościem szczególnym tegorocznej odprawy był profesor Uniwersytetu Opolskiego ks. Radosław Chałupniak, który wygłosił wykład poświęcony wyzwaniom współczesnej katechezy. Nawiązał w nim do doświadczeń krajów Europy Zachodniej, które – jak podkreślił – "powinny zachęcić nas do refleksji, w którą stronę zmierzamy i jakie mogą być tego konsekwencje". – Czy tak, jak to jest we Włoszech, chcemy, aby lekcja religii stała się miejscem przekazywania wiedzy, która powinna być wyraźnie oddzielona od wychowania, a więc uczymy, ale nie katechizujemy? – zastanawiał się kapłan. – Taka kulturowa lekcja daje co prawda ogromną wiedzę, ale nie podprowadza pod doświadczenia, a co za tym idzie, kształtuje pokolenie ludzi pozbawionych odniesień do Kościoła i przeżywanej wiary – zauważył ks. prof. Chałupniak.

Przestrzegł także przed różnego rodzaju eksperymentami duszpasterskimi, jak np. wymyślanie nabożeństw czy „kombinowania” z samą liturgią. Zatraca się wówczas to, co jest istotą, czyli sacrum, w imię budowania ludzkiej wspólnoty – przestrzegł wykładowca.

Zwrócił również uwagę na potrzebę łączenia ewangelizacji z katechezą. – Ewangelizacja rozpoczyna się od słów: "Dzień dobry", katechizacja natomiast od sformułowania: "Szczęść Boże". Na lekcjach religii spotykamy się jednak z bardzo różnymi osobami, począwszy od tych, którzy może niewiele wiedzą czy są nawet wrogo nastawieni do Kościoła, po ludzi zaangażowanych w życie wiary i trzeba trafiać zarówno do jednych, jak i drugich – wyjaśnił podkreślił ksiądz profesor. Przypomniał, że podstawowym zadaniem ewangelizacji jest budzenie wiary i prowadzenie ludzi do wspólnoty, gdzie dopiero odbywa się ich katechizacja.

Przestrzegł również przed traktowaniem duszpasterstwa i katechezy w sposób akcyjny. – Przygotowujemy jakieś wydarzenie, przeżywamy je i dalej niewiele z tego wynika. Grozi nam niebezpieczeństwo potraktowania w ten sam sposób Światowych Dni Młodzieży, które za dwa lata odbędą się w Krakowie – zauważył prelegent.

Na terenie diecezji warszawsko-praskiej pracuje około 800 katechetów, w tym jest 500 osób świeckich, 200 kapłanów i 100 sióstr zakonnych.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter