29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wyobraźnia paschalna

Ocena: 0
2443
Najważniejszy tydzień w roku, Wielki Tydzień, a potem oktawa Wielkiejnocy to czas, w którym warto poruszyć wyobraźnię. W swych „Ćwiczeniach duchowych” Ignacy Loyola mówi o wejściu w medytację m.in. poprzez „wyobrażenie sobie miejsca”, co polega na tym, że „okiem wyobraźni ujrzę miejsce materialne, w którym się znajduje to, co chcę kontemplować”. Święty Ignacy precyzuje: „Mówię o miejscu materialnym, na przykład o świątyni lub o górze, gdzie znajduje się Jezus Chrystus czy Nasza Pani [Maryja], odpowiednio do tego, co chcę kontemplować”. Chodzi o to, by zaprząc wyobraźnię w modlitewną refleksję.

Niekiedy mówi się o wyobraźni lekceważąco, tak jakby to była taka „wariatka” podsuwająca nam nierealne, niepoważne wyobrażenia, niegodne dorosłego człowieka, szczególnie mężczyzny. Ale rzeczywistość jest inna. Po pierwsze, wyobraźnia stanowi istotny element poznawania świata, w tym także na drodze eksperymentów naukowych. A po drugie, jeśli zdaje się, że niekiedy prowadzi nas na manowce, to tym bardziej warto ją oswoić i zintegrować z naszym rozumem i wolą. Wyobraźnię możemy oswajać, podsuwając jej dobre obrazy, którymi może się żywić. Wszak wyobraźnia karmi się m.in. książkami, które czytamy, filmami, które oglądamy, czy też tym, co postrzegamy w naszym otoczeniu.

Moglibyśmy na przykład wziąć do ręki czwarty tom arcydzieła Romana Brandstaettera „Jezus z Nazaretu”, w którym autor ze znakomitą znajomością realiów w Palestynie czasów Jezusa opisuje wydarzenia Wielkiego Tygodnia, poranek zmartwychwstania oraz wniebowstąpienie. Można by też przypomnieć sobie jeden z filmów o Chrystusie. Na przykład „Jezusa z Nazaretu” w reżyserii Franco Zeffirellego. Choć został on zrobiony w 1977 roku, to wciąż wielu krytyków uważa go za najlepszy film nakręcony na podstawie Ewangelii. Niektórzy twierdzą, że jego najlepszymi scenami są właśnie sceny Wielkiego Tygodnia: Ostatnia Wieczerza, sąd nad Chrystusem, Jego męka i zmartwychwstanie. Wciąż aktualna jest „Pasja” Mela Gibsona, choć niektórych razi drobiazgowo pokazane okrucieństwo Chrystusowej kaźni. Z filmami o Jezusie jest jednak ten problem, że z jednej strony mogą nam pomóc w przeżywaniu ewangelicznych wydarzeń, ale z drugiej mogą zablokować naszą wyobraźnię, tak że staje się ona uwięziona w filmowych obrazach. I nie umiemy już wyjść poza nie.

Książki są lepsze od filmów, ale najlepiej czytać modlitewnie, pracując wyobraźnią, opowieści ewangeliczne. Słuchając opisu męki Pańskiej czy też czytając go samemu, warto widzieć oczyma wyobraźni siebie gdzieś wśród ewangelicznych wydarzeń i postaci. Tylko gdzie? Może na przykład pod krzyżem, obok Maryi i ucznia Jana. Co bym w tej sytuacji powiedział Maryi? A co Maryja mogłaby powiedzieć do mnie? Potem pięknie jest spotkać w wyobraźni Zmartwychwstałego. Możemy podążać razem z kobietami do grobu, aby tam usłyszeć od anioła: „Nie bójcie się! Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak zapowiedział” (por. Mt 28, 5-6). Albo biec razem z Piotrem i Janem do pustego grobu (J 20, 1nn). Maszerujmy w wyobraźni razem z uczniami idącymi do Emaus, którzy spotykają Jezusa, ale poznają Go dopiero przy łamaniu chleba. Ignacy Loyola we wspomnianych „Ćwiczeniach duchowych” proponuje medytację „o tym, jak Chrystus, nasz Pan, ukazał się naszej Pani”. Wierzył bowiem, że choć Ewangelie o tym nic nie mówią, to Zmartwychwstały ukazał się najpierw swojej Matce, Maryi.

Od rozważania ewangelicznych spotkań ze Zmartwychwstałym, które miały miejsce dwa tysiące lat temu, możemy przejść do spotkania, które jest przed nami, a nastąpi po naszej śmierci, kiedy staniemy twarzą w twarz przed Chrystusem, Sędzią miłosiernym. Co wtedy powiem? A może nie powiem nic, tylko wtulę się w dłonie Boga, doświadczając wyzwalającej mocy wiecznej miłości…

Dariusz Kowalczyk SJ
dkowalczyk(at)jezuici.pl
Idziemy nr 14 (497), 5 kwietnia 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter