18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ważny głos z Gniezna

Ocena: 0
635

Droga służby, obrony praw i wolności: taka była zawsze rola prymasa – przypomniał dzisiaj w Gnieźnie kard. Dominik Duka, Prymas Czech.

Podczas obchodów 600-lecia prymasostwa w Polsce kard. Duka, który w okresie prześladowań komunistycznych najpierw był pozbawiony możliwości pełnienia funkcji kapłańskich, a następnie uwięziony, w homilii wspomniał tak wielkich prymasów jak Stefan Wyszyński, József Mindszenty z Węgier, bł. Alojzy Stepinac z Chorwacji i Josef Beran z Czech. Wszyscy oni zapłacili wysoką cenę (niektórzy długoletniego więzienia) za swoją wierność Bogu i przywiązanie do Stolicy Apostolskiej. – Droga do wyboru świętego Jana Pawła II i naszej wolności, wspólnej wolności, jest drogą wyrosłą z postawy prymasów naszych krajów – zauważył arcybiskup Pragi.

Kard. Duka nazwał św. Wojciecha symbolicznie prymasem Grupy Wyszehradzkiej, czyli rzeczywistym patronem Europy Środkowej.

Mocno i proroczo zabrzmiały słowa Prymasa Czech: "W chwiejącym się świecie, gdzie płynne społeczeństwo nie ma żadnego oparcia, nasza mowa musi być: «tak» lub «nie»! Naszą nadzieją na przyszłość są tylko ludzie odważni i stanowczy w wierze".

To ważne przesłanie nie tylko dla prymasów Europu Środkowej, ale wszystkich pasterzy Kościoła.

Mocno zabrzmiało też wspólne przesłanie prymasów z Czech, Polski, Francji i Hiszpanii, w którym podkreślono, że "jak nigdy dotąd, Europie potrzebny jest konsensus bazujący na wartościach chrześcijańskich i ludzkich, wypracowany w  duchu solidarności i pomocniczości, wolny od populizmów i egoizmu".

Gniezno jest znakomitym miejscem do mówienia o naszym kontynencie. Mówił już o nim św. Jan Paweł II, choćby w 1997 r. podczas pielgrzymki do Polski, gdy ostrzegał, że „nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha”. Ciągle widać, jak aktualne są te jego słowa.

I dobrze, że w tym duchu – a także w duchu następców Jana Pawła II – ważne słowa wypowiedziane zostały w Gnieźnie. I to przez hierarchę, który na sobie doświadczył, do czego prowadzi brak wolności, a zwłaszcza brak wolności religijnej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter