25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Różaniec sprowadza Boga

Ocena: 4.24479
2155

„Modlitwa różańcowa jest wielką pomocą dla człowieka naszego czasu. Sprowadza ona pokój i skupienie; wprowadza nasze życie w tajemnice Boże i sprowadza Boga do naszego życia” (Św. Jan Paweł II, 3.09.1983).

Już wiele napisano o różańcu, dlaczego jest to ważna modlitwa, nasz ratunek, droga, którą wskazuje nam Matka Boża „aby wyprosić Jej niebieską opiekę tak w naszych codziennych potrzebach, jak i przy wielkich problemach, które nękają Kościół i całą ludzkość” (Św. Jan Paweł II).

Wiedzę mamy, ale czy to wystarczy, abyśmy byli wierni modlitwie różańcowej? Potrzebna jest motywacja, mobilizacja - każdego dnia.

Z pewnością mogą zachęcić nas świadectwa innych ludzi i wielu świętych (poniżej przytaczam cytaty), którzy wskazywali na tę konkretną modlitwę jako oręż do przezwyciężania pokus, zła i wypraszania łask dla siebie, bliskich, Kościoła i całego świata.
Ojciec Leon Knabit OSB – na swoim blogu cspb.pl również podaje ważne argumenty, wobec których nie możemy pozostać obojętni:

Jedno Zdrowaś pobożnie odmówione, osłabia moc szatana. A co dopiero, gdy miliony ludzi odmawiają tyle Zdrowasiek w kościołach i kaplicach, wspierani radiem czy telewizją i co bardzo ważne: modlący się w rodzinach, w domach. Odnówmy różaniec domowy, rozsmakujmy się w nim, a będziemy mieli mniej lęku wobec trudnych chwil, które mogą nas czekać w najbliższym czasie.

Ostatnio usłyszałam piękną historię o cudzie różańcowym, który wydarzył się podczas II wojny światowej w miejscowości Garnek, oddalonej od Warszawy 70 km. Proboszcz tamtejszej parafii już 1 września 1939 roku zachęcił wiernych, by codziennie odmawiali różaniec przed Najświętszym Sakramentem. Powiedział im wówczas: „Czy jest jakiś ratunek? Czy możemy uniknąć śmierci, uratować nasze domy, gospodarstwa, zakłady pracy ? Tak, jest ratunek! Tym ratunkiem jest różaniec przed wystawionym w monstrancji Najświętszym Sakramentem!”
Mieszkańcy codziennie przychodzili do kościoła i modlili się na różańcu. Na początku było ich niewielu, ale już pod koniec wojny w kościele gromadziły się tłumy wiernych. Jak się później okazało w tej parafii nikt nie zginął. Wszyscy młodzi ludzie, którzy brali udział w walkach na różnych frontach, czy byli wywiezieni do obozów lub na Sybir szczęśliwie wrócili do swoich domów.

„Różaniec to broń pozwalająca zwyciężyć demony i utrzymująca cię z dala od grzechu. Jeśli pragniecie, by w waszych sercach, domach, krajach zagościł pokój, gromadźcie się wspólnie i odmawiajcie różaniec, zawsze bez względu na to jak jesteście utrudzeni" – mówił bł. Pius IX. Również w podobnym duchu wypowiadał się św. Josemaria Escriva wskazując nam pewną drogę do zwycięstwa w naszych trudnych sytuacjach życiowych i codziennej walce o Niebo: Różaniec to potężna broń. Używaj jej pewnie, a zaskoczą cię skutki".

Dobrze jest podjąć świadomą decyzję o codziennej modlitwie i prosić Matkę Bożą o pomoc w wytrwaniu.

Na warszawskich Siekierkach, w pobliżu Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży - w miejscu objawień - znajduje się kaplica (zobacz: Objawienia Matki Bożej na Siekierkach). W godzinach porannych odmawiany jest tutaj różaniec. Dołączam do wspólnej modlitwy, zawierzając Najświętszej Maryi Pannie cały dzień, wszystkie moje sprawy, intencje, troski.

Lubię modlić się z innymi ludźmi. To mnie mobilizuje, ułatwia skupienie, a co najważniejsze daje możliwość odmówienia różańca w konkretnym czasie i miejscu. Staram się nie odkładać modlitwy na termin nieokreślony, czyli „nieistniejący”.

Pomocne we wspólnej modlitwie różańcowej mogą być również rozgłośnie katolickie lub transmisje w tv i on-line:

Zachęcam, aby różaniec stał się naszą codzienną modlitwą. Jak prosił nas bł. kard. Stefan Wyszyński:

Szczególnie zadbajmy o to, by przywrócić w domach rodzinnych piękny, stary zwyczaj kończenia dnia wspólnym różańcem. Ojciec, matka, dzieci – skupieni wiankiem przy sobie niech zacieśniają swą więź rodzinną w rozważaniach tajemnic radosnych; niech krzepią siły w cierpieniach i mękach życiowych obrazami tajemnic bolesnych; niech podnoszą w górę serca mocą Zmartwychwstania, Wniebowstąpienia i darów Zielonych Świątek.

Orędzie Matki Bożej z Fatimy jest nadal aktualne:
„Przyszłam upomnieć ludzkość, aby zmieniła życie i nie zasmucała Boga ciężkimi grzechami. Niech ludzie codziennie odmawiają różaniec i pokutują za grzechy".

***
„Zżyjmy się z różańcem tak, byśmy go stale odmawiali, byśmy łatwo doń wracali, byśmy mu poświęcali wszystkie wolne chwile. Jak miłym i wiernym towarzyszem codziennych zajęć naszych może być różaniec!”
(Bł. kard. Stefan Wyszyński)

„Różaniec jest potężną bronią, by zwyciężyć szatana, pokonać pokusy, zdobyć serce Pana Boga, otrzymać łaski od Matki Bożej".
(Św. Ojciec Pio)

Św. Jan Paweł II o Różańcu:
„Pragnę skupić waszą uwagę na różańcu… Różaniec jest moją umiłowaną modlitwą. Modlitwą cudowną! Cudowną w swojej prostocie i w swojej głębi… W te same dziesiątki różańca serce nasze może wprowadzić wszystkie sprawy, które składają się na życie człowieka, rodziny, narodu, Kościoła, ludzkości. Sprawy osobiste, sprawy naszych bliźnich, zwłaszcza tych, którzy nam są najbliżsi, tych, o których najbardziej się troszczymy. W ten sposób ta prosta modlitwa różańcowa pulsuje niejako życiem ludzkim”.
(29 października 1978)

„Weźmy znowu do rąk, najdrożsi bracia i siostry, różaniec, aby wyrazić naszą cześć dla Maryi, aby nauczyć się od Niej, jak być pilnym uczniem Boskiego Mistrza, aby wyprosić Jej niebieską opiekę tak w naszych codziennych potrzebach, jak i przy wielkich problemach, które nękają Kościół i całą ludzkość”.
(25 października 1987)

„Zachęcam wszystkich, a w szczególny sposób rodziny chrześcijańskie, aby podążając codzienną drogą wierności, szukały w różańcu umocnienia i oparcia”.
(25 października 1998)

Przeczytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter