29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przykład pociąga

Ocena: 0
1594

Różaniec do Granic, który odbył się w Polsce przed miesiącem, okazał się liczebnym sukcesem: wszak w tej modlitewnej inicjatywie uczestniczyło ponad milion osób, a do tego wielu łączyło się w modlitwie różańcowej we własnych parafiach, domach, szpitalach. Czy inicjatywa okazała się jednak również sukcesem duchowym?

Jeśli ktoś po tej akcji zaczął codziennie odmawiać Różaniec w intencjach nie tylko swoich, ale i świata, to z pewnością tak. Jeśli kolejne kraje i narody odkryją na nowo moc tej modlitwy i zawierzenia Matce Najświętszej, to też warto było się narazić na takie nieprzychylne komentarze ze strony zagranicznych mediów, jak ten z BBC, że polscy katolicy odmawiali „kontrowersyjną modlitwę” na granicach państwa.

Już 13 października w całych Włoszech modlono się na Różańcu w intencji „ocalenia Włoch i Europy przed islamskim nihilizmem i wyparciem się wiary chrześcijańskiej”. Kolejnym krajem, który 26 listopada oplecie swoje granice sznurem modlitwy różańcowej, będzie Irlandia. Tego dnia Irlandczycy planują udać się w 53 miejsca na wybrzeżu, aby modlić się „za życiem i za wiarą”, jednocząc tym samym Irlandię oraz Irlandię Północną należącą do Królestwa Wielkiej Brytanii – przeciw siłom pragnącym znieść ochronę życia poczętego na Zielonej Wyspie.

Premier Irlandii Leo Varadkar – z zawodu lekarz, który otwarcie żyje w związku z innym lekarzem – zapowiedział bowiem na wiosnę/lato 2018 r. referendum w sprawie aborcji, a jeszcze do końca tego roku – prace komisji nad możliwością usunięcia ósmej poprawki do konstytucji, gwarantującej równe prawa matce i dziecku poczętemu. Mało kto wie, że obecnie ochrona życia poczętego w Irlandii jest bardziej ścisła niż w Polsce, aborcja bowiem dopuszczalna jest tylko i wyłącznie, gdy zagrożone jest życie matki, a każde inne usunięcie ciąży obłożone jest karami finansowymi, a nawet pozbawienia wolności. Także w Irlandii Północnej prawo antyaborcyjne jest inne niż w pozostałych częściach Zjednoczonego Królestwa. Na Irlandię Północną wywierana jest więc ogromna presja ze strony rządu w Londynie w kwestiach światopoglądowych, gdyż jest ona najbardziej konserwatywną prowincją Zjednoczonego Królestwa pod względem ochrony życia. Dlatego brytyjski rząd już zapowiedział finansowanie aborcji i wydatków związanych z podróżą dla matek z Irlandii Północnej, które chciałyby usunąć ciążę w innych prowincjach Królestwa. Zmiana zaś prawa antyaborcyjnego w Irlandii byłaby kolejnym krokiem na drodze liberalizacji państwa – po tym, jak dwa lata temu zostały uznane na wyspie „małżeństwa” homoseksualne.

Najwidoczniej w Europie to staje się już powoli tradycją, że partie chadeckie, jak właśnie obecnie rządząca w Irlandii Fine Gael, aktywnie przyczyniają się do liberalizacji prawa w kwestiach światopoglądowych. Tym razem część obywateli nie chce biernie przyglądać się upadkowi wartości chrześcijańskich w ich kraju i podejmuje szturm do nieba. Organizatorzy Różańca na Wybrzeżu – osoby świeckie, wspierane przez biskupów – podkreślają, że irlandzcy katolicy „wreszcie zrozumieli, że jest to duchowa walka, i tym razem nie wolno oddać pola”. Wielka modlitwa odbędzie się w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, gdyż – jak podkreślają organizatorzy na Facebooku – Irlandia była pierwszym krajem, który w latach 30. ubiegłego wieku został uroczyście poświęcony Chrystusowi Królowi, co też „ma znaczenie dla duchowego, społecznego, kulturowego, prawnego i politycznego życia Irlandii”.

Już samo uznanie przez irlandzkich katolików, że swoimi tylko siłami nie zatrzymają pochodu nihilizmu we własnym kraju i wynikających z niego tragicznych skutków dla całego społeczeństwa, jest dobrym krokiem do odwrócenia obecnego kierunku zmian. A jeśli w jakiś sposób przyczynili się do tego Polacy, dając przykład wspólnej, publicznej modlitwy, to Różaniec do Granic już przynosi owoce, także poza granicami naszego państwa.

Idziemy nr 46 (632), 12 listopada 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter