19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Moralność w mediach

Ocena: 0
2821
Od kilku już dobrych dni dziennikarze i odbiorcy mediów z uwagą i wypiekami na twarzy obserwują serial doniesień dotyczących pewnej znanej postaci z serwisu informacyjnego dużej stacji telewizyjnej. Celowo tak enigmatycznie piszę, bo tak od początku „wypuszczał” to tygodnik „Wprost”, który tę sprawę upublicznił. Pojawiające się w tym czasopiśmie artykuły z pikantnymi szczegółami najpierw szokowały, później były przez niektórych podważane, by w końcu zbulwersować niemal wszystkich.

Nie chcę tu w żaden sposób przesądzać o winie czy jej braku bohatera tych tekstów, bo ani nie mam do tego prawa, ani nie mam na ten temat wystarczającej wiedzy. Ale wiem jedno: podobne historie są niestety powszechne. I wbrew intencji tych, którzy próbowali w skandale seksualne wpisać księży, gorszące sytuacje dotyczą głównie instytucji świeckich. Mogą to być firmy medialne, gdzie system uznania czyjejś wartości i ścieżka kariery są trudne do sprawiedliwej i czytelnej dla wszystkich oceny. A pokusa bycia na „szczycie” jest dla wielu pociągająca… Mogą to być duże korporacje i urzędy, gdzie system zależności służbowych jest wpisany w system pracy. Ale to mogą być też niewielkie firmy funkcjonujące w małych miasteczkach, gdzie trudno o pracę. Słowem, może to się zdarzyć wszędzie.

Dlaczego i kto jest temu winien? Odpowiedź dla mnie jest prosta, a nawet banalna. Ktoś, kto – jak mówią nasze babcie – ma Boga w sercu, nie posunie się do takich zachowań. Będzie miał także odwagę powiedzieć głośno: nie! jako potencjalna ofiara. Bóg daje siły, by przeciwstawić się złu! Tak mało? A jak wiele dla niektórych...

Druga rzecz – ofiarami takich zachowań (choć warto dodać, że molestowanie niekoniecznie musi kończyć się seksem, wystarczy, że pracownicy są pod ogromną presją psychiczną) są głównie ludzie młodzi, bez statusu i pozycji, za to z wielkim apetytem na karierę i pieniądze. I często z wyraźnym kompleksem niższości, czasem nieuzasadnionym. Ale jednak! To wynika z dzisiejszego świata, ale też bywa wyniesione z domu, kiedy rodzice przespali pewien istotny wychowawczo moment.

Kolejna sprawa, która sprzyja molestowaniu, to zmowa milczenia. Odwaga cywilna jest dziś w odwrocie, tak samo jak rycerskość czy przyzwoite zachowanie. Ale może nadszedł ten moment, kiedy wszyscy musimy powiedzieć: dość! Uświadomić sobie, że jeśli będziemy dalej tolerować to bagno, to ono nas w końcu zaleje! Wzywanie ofiar, by publicznie się ujawniły, jest bezsensowne, bo byłyby narażone na wstyd i ewentualną zemstę; uległyby w oczach opinii tzw. powtórnej penalizacji. A jednak trzeba o tym mówić!

I ostatnia kwestia. Źle by się stało, gdyby teraz wszyscy myśleli, że większość dziennikarzy i ludzi show-biznesu to jednostki wynaturzone i wyzbyte zasad. Nic bardziej mylnego. Zdecydowana większość to skromni i normalni ludzie, którzy codziennie, często w niesprzyjających warunkach, pchają swój ciężki wózek pod górę. Niektórzy niosą nawet przy tym swój krzyż.

Krzysztof Ziemiec
Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

Idziemy nr 9 (492), 1 marca 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter