29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Laureaci Totusów

Ocena: 0
2453
Nagrody rozdane. Totusy medialne trafiły w tym roku do Polskiego Radia i Telewizji Polskiej za przygotowanie i realizację uroczystości kanonizacyjnych Jana XXIII i Jana Pawła II. W uzasadnieniu nagrody napisano, że uroczystości kanonizacyjne w PR i TVP zostały zaprezentowane odbiorcom w kraju i zagranicą w bardzo szerokiej formule, obejmującej transmisje najważniejszych wydarzeń, specjalne audycje, a także produkcję filmów dokumentalnych i reportaży. Programy biły rekordy oglądalności i słuchalności.

Sam mam w tym swój mały udział i wiem jak dużo kosztowało to wysiłku. Jak wiele godzin trzeba było spędzić, żeby nasi odbiorcy mogli czuć się uczestnikami tego wielkiego święta i ważnego wydarzenia w dziejach narodu. To są chwile, kiedy człowiek może czuć się naprawdę dumny ze swojej pracy. Ale nie piszę po to, żeby się chwalić, ale aby przybliżyć innych laureatów. Nagrodę Totus w kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” otrzymał architekt Stanisław Niemczyk. Projektuje różne budowle, ale dał się poznać głównie jako twórca niezwykłych kościołów.

W kategorii „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” uhonorowano Rodzinę Szkół im. Jana Pawła II – ruch społeczny powstały w 1998 roku w Radomiu. Skupia on placówki oświatowe działające w kraju, a nawet poza jego granicami, między innymi w Afryce i Ameryce. Szkoły te kształcą w sumie około 350 tysięcy młodych ludzi! To prawdziwy kombinat.

Ale dla mnie najważniejszy i – nie ukrywam – najbliższy sercu jest Totus w kategorii „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza”. Poszedł do profesora Zbigniewa Chłapa – lekarza oraz społecznika, emerytowanego profesora Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Tak się składa, że miałem okazję poznać tego niezwykłego człowieka bliżej. Widzowie TVP Info być może pamiętają moją z nim rozmowę w jego „oazie”. To stworzona przez niego przychodnia dla ludzi bezdomnych.

Profesor Chłap jest współzałożycielem i przewodniczącym Stowarzyszenia „Lekarze Nadziei”. Organizacja niesie pomoc medyczną osobom najbardziej potrzebującym, pozbawionym dostępu do świadczeń medycznych – bezdomnym, bezrobotnym, imigrantom. Kiedy prof. Chłap starał się o rejestrację stowarzyszenia w stanie wojennym, został przez gen. Kiszczaka wyśmiany, a potem zastraszony. Ale nie poddał się. Ani wtedy, ani teraz nie pozwoli żadnemu z potrzebujących wyjść bez uzyskania pomocy. Bezdomni nie spełniają różnych formalności, często nie są zarejestrowani w ZUS i nie można im wypisać recepty z obowiązującą zniżką, ale czy przez to mają pozostać bez pomocy i bez leków ratujących zdrowie i życie?

Prof. Chłap w przychodni w Krakowie, na którą nie dostaje właściwie żadnych dotacji, a która działa dzięki darmowej pracy lekarzy i datkom ludzi dobrej woli, prowadzi też coś w rodzaju miejskiej łaźni. I prowadzi kolejną wojnę z bezdusznymi urzędnikami. Chodzi o nakaz palenia leków, które niebawem stracą ważność, a przez jakiś czas mogłyby jednak komuś pomóc. Może się uda?

Krzysztof Ziemiec
Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

Idziemy nr 42 (474), 19 października 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter