20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cudowne Podkarpacie

Ocena: 4.8
1080

Wakacje w tym roku mocno zdrożały. Nie tylko te za granicą, ale również w kraju, gdzie zapewne pozostanie większość Polaków. Zwiększony popyt na oferty krajowego wypoczynku, zwłaszcza w najbardziej obleganych miejscowościach, winduje i tak wysokie wskutek inflacji ceny. Mechanizm ten wyjaśnia fachowo prof. Kazimierz Dadak na s. 10. Zatem nawet na dwutygodniowy turnus w Zakopanem, Sopocie czy Mikołajkach pozwoli sobie pewnie niewielu.

Naszym Czytelnikom proponujemy więc zmianę kierunku. Polecamy Podkarpacie. To wciąż mało znany i niezbyt popularny region. Przez lata nie miał dobrej prasy – co nie najlepiej świadczy o prasie i innych mediach. Często przedstawiano go jako „prawicowo-katolicki zaścianek”, część tzw. Polski wschodniej albo Polski „B”. Chyba tylko Bieszczady, jako jedno z ostatnich, ale coraz bardziej cywilizujących się miejsc kontaktu z dziewiczą przyrodą, miały grono stałych wielbicieli. Poniekąd na nikłą znajomość Podkarpacia wśród mieszkańców Polski centralnej wpływały słabe połączenia komunikacyjne z tym regionem, to jednak, na szczęście, się zmienia.

Dopiero co wybudowana droga szybkiego ruchu – Via Carpatia – sprawiła, że podróż samochodem z Warszawy do Rzeszowa trwa niewiele ponad trzy godziny. A stamtąd już niedaleko nie tylko w Bieszczady, ale także na Pogórze Karpackie i w Beskid Niski. To doskonałe miejsce na fizyczny i duchowy relaks. Jest tam wciąż o wiele taniej i spokojniej niż w najbardziej obleganych turystycznie regionach. A do tego – co zgodnie stwierdziły dziennikarki piszące cykl wakacyjnych reportaży o sanktuariach Podkarpacia – ludzie, którzy tam żyją, są jacyś „inni”, czyli bardziej naturalni, prostoduszni i życzliwi niż gdziekolwiek indziej. Można by pewnie dywagować, czy tak właśnie ukształtowała ich głęboka pobożność, czy przeciwnie: ta pobożność jest owocem ich szlachetności. Faktem jest, że liczba świętych, którzy stamtąd pochodzą, oraz sanktuariów, które tam działają, jest tak wielka, że można by nimi obdzielić niejeden kraj.

W kolejnych numerach „Idziemy”, począwszy od aktualnego wydania, zaprosimy naszych Czytelników do Miejsca Piastowego – głównego sanktuarium księży michalitów – gdzie spoczął założyciel męskiej i żeńskiej gałęzi tego zgromadzenia bł. ks. Bronisław Markiewicz, niestrudzony wychowawca młodzieży i działacz trzeźwościowy. Do jego grobu co roku na początku wakacji udaje się młodzieżowa piesza pielgrzymka z podwarszawskich Marek. W następnej kolejności będzie Dukla z sanktuarium i urokliwą pustelnią św. Jana z Dukli na pobliskim wzgórzu. Na naszej trasie znajdzie się Dębowiec, zwany Polskim La Salette, z figurą Matki Bożej Płaczącej i wieloma innymi odniesieniami do objawień w Alpach francuskich. Odwiedzimy też Strachocinę – miejsce urodzin św. Andrzeja Boboli, nie tylko wielkiego męczennika, patrona Polski, ale także autora tekstu Ślubów Jana Kazimierza z 1656 r. Zaledwie osiemnaście kilometrów dalej zakonni współbracia św. Andrzeja opiekują się sanktuarium MB Starowiejskiej, a przy nim urządzili bardzo pouczający ogród biblijny. Niespełna dwie godziny spacerem obok jest sanktuarium MB Bolesnej w Haczowie, z największym drewnianym kościołem gotyckim w Europie, zbudowanym przed sześciuset laty, i z przepiękną gotycką pietą.

W Przemyślu zaprosimy do nawiedzenia sanktuarium MB Jackowej – tej od św. Jacka – w katedrze przemyskiej, a także do modlitwy przed złożonymi tam relikwiami św. abp. Józefa Sebastiana Pelczara oraz charyzmatycznego spowiednika bł. ks. Jana Balickiego. Pod Przemyślem odwiedzimy sanktuarium w Jodłówce, a w dalszej kolejności ufortyfikowane sanktuarium MB Bolesnej w Jarosławiu, pamiętające bożogrobców i będące pokłosiem wypraw krzyżowych sanktuarium Bożego Grobu w Przeworsku, a wreszcie wspaniałe sanktuarium MB Pocieszenia w Leżajsku. Do tego warto byłoby dodać jeszcze wielkie sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej, na które trzeba poświęcić co najmniej trzy dni, aby obejść wszystkie tamtejsze „dróżki”, oraz klasztor sióstr nazaretanek w Komańczy – ostatnie miejsce internowania bł. Prymasa Tysiąclecia. O tych dwóch miejscach pisaliśmy jednak niedawno w innych cyklach.

Warto wybrać się na Podkarpacie. Jeśli nie na wakacje, to przynajmniej na weekend z rodziną czy znajomymi. Może to być również dobry pomysł na niejedną parafialną pielgrzymkę. Ufamy, że wielu naszych Czytelników da się naszymi reportażami zainspirować.

Idziemy nr 26 (869), 26 czerwca 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter