29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cena bycia świadkiem

Ocena: 4.13333
1049

Z własnego doświadczenia wiemy, że wszystko, co ma jakąś wartość, musi kosztować.

Nie inaczej jest w naszym życiu duchowym. Pójście za Chrystusem też kosztuje, bo – jak mówi nasz Pan – trzeba zaprzeć się samego siebie, aby Go naśladować. To wymiar wewnętrzny naszej wiary. Jednak dawanie świadectwa o Chrystusie kosztuje także w wymiarze zewnętrznym. Chodzi o cenę, jaką chrześcijanie płacą, przyznając się do naszego Pana: szykany lub utratę pracy, wykluczenie ze środowiska, napaści fizyczne, więzienie, aż po utratę życia. To współcześni świadkowie wiary, którzy za cenę utraty wygodnego i spokojnego życia dają świadectwo tego, że Chrystus jest Panem. Wielu z nich, w różnych zakątkach współczesnego świata, płaci za to najwyższą cenę: przelewając swoją krew.

Jak podaje organizacja monitorująca prześladowania chrześcijan Open Doors, od kilku lat liczba prześladowanych wyznawców Chrystusa na świecie nie maleje i wynosi ponad 360 milionów. Tylu chrześcijan doświadcza intensywnych prześladowań i dyskryminacji z powodu swojej wiary. W pierwszej dziesiątce krajów o najwyższym stopniu prześladowań znajdują się: Korea Północna, Somalia, Jemen, Erytrea, Libia, Nigeria, Pakistan, Iran, Afganistan, Sudan. Od 1 października 2021 do końca września 2022 r. z powodu wiary życie straciło co najmniej 5621 chrześcijan. Według watykańskiej agencji Fides w 2022 r. śmierć poniosło osiemnaścioro misjonarzy i misjonarek, w tym dwunastu księży diecezjalnych i zakonnych, jeden brat zakonny, trzy zakonnice oraz jeden seminarzysta i jedna osoba świecka.

Najwięcej misjonarzy zostało zabitych w Afryce i Ameryce Południowej. W sumie od 2001 r. przez ostatnie dwadzieścia lat zostało zamordowanych 526 osób zaangażowanych w misję Kościoła. Jednakże przypadki dyskryminacji i prześladowań chrześcijan rosną także w krajach wysokorozwiniętych. Stąd powstające w ostatnich latach różne ośrodki badające to zjawisko. Jednym z nich jest Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW w Warszawie. To pokazuje, że skala nienawiści wobec wyznawców Chrystusa przybiera na sile.

Równocześnie pośród chrześcijan nie brak odważnych świadków wiary, tych bardziej i mniej znanych, a także zupełnie anonimowych, przynajmniej dla świata, bo nie dla Boga. Takim świadkiem był niedawno zmarły kard. George Pell, który dał niesamowite świadectwo wiary w Chrystusa w ciągu 404 dni spędzonych w australijskim więzieniu wskutek fałszywego oskarżenia o molestowanie nieletnich. Wielkim świadkiem wiary był również papież Benedykt XVI, któremu nie szczędzono krytyki z powodu bezkompromisowego stawania w obronie prawd wiary.

Wielu jednak świadków wiary żyje obok nas i daje świadectwo swojej przynależności do Kościoła i do Chrystusa w swoim środowisku zamieszkania i pracy. Jednym z przejawów tego jest chociażby napis na drzwiach C+M+B. Ale obecnie to nie jest takie łatwe. Po fali czarnych marszów wrogość wobec katolików wzrosła, także nad Wisłą, do tego stopnia, że zakłócane są Msze święte w kościołach, na murach kościelnych wypisywane są antykościelne hasła, niszczone kapliczki i pomniki św. Jana Pawła II.

Dlaczego więc tak wielu chrześcijan wstydzi się mówić o swojej wierze i okazywać ją, nie mówiąc już o stawaniu w obronie Kościoła? Aby przypadkiem kogoś nie urazić. A przecież na mocy chrztu jesteśmy wszyscy powołani do tego, by głosić Chrystusa. A przynajmniej przyznawać się do Niego. Ale to świadectwo zawsze będzie nas kosztować, bo świadek to przecież martyr (męczennik). I ta cena jest wpisana w dawanie świadectwa, bo inaczej nie byłoby ono wiarygodne.

Idziemy nr 05/2023

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter